חיידק החכמולוגיה

מאת קן האם

 

זהירות! חיידק החכמולוגיה מאיים על הקהילות. רבים כבר נגועים בו. כיצד להיזהר?

 

חיידק קטלני מרחף בקהילות שונות ברחבי העולם. החוקרים גילו שהחיידק פוגע באנשים שמגיעים לאספות. מקורו בבתי הספר להשכלה גבוהה ובבתי הספר לתאולוגיה. רבים מהסטודנטים נדבקו בחיידק, והם מעבירים אותו לאנשים שבאים לקהילות. החיידק מופץ על ידי דיבור, והשפעתו גדולה במיוחד כשהאדם הנגוע מדבר מעל במה מול קהל רב. אומנם יש אנשים ואפילו קהילות שלמות שמחוסנים מפני החיידק, ובכל זאת - רבים נגועים בו. המחוסנים מכנים את החיידק בשם "חכמולוגיה". חיידק החכמולוגיה מסוכן במיוחד, וכבר גרם למותם של מאמינים ושל קהילות שלמות.

מחקרים שונים גילו גם שהחיידק אינו נמצא בגופם של הלוקים במחלה, אלא במחשבותיהם. בעקבות המחלה הקשה הם מתקשים להבחין בין תרמית לבין אמת מוחלטת, מה שהופך את החיידק הזה למסוכן ביותר.

החדשות הטובות הן שיש חיסון נגד חיידק החכמולוגיה. אם לוקחים את החיסון במינון הנכון, הוא משמש גם כתרופה שיכולה לרפא ולתקן את ההשלכות ההרסניות. התרופה, שנקראת "חוכמתאל", נמצאת כמעט בכל מקום, אבל למרבה הצער רק מעטים משתמשים בה, גם בקרב זקני הקהילות.

ברור שאינני מדבר על מחלה ביולוגית אלא על מחלה רוחנית, שרבים מהמאמינים וגם מהמורים והרועים נדבקו בה. היא השתלטה על המחשבות של רבים, ועיוותה את הדרך שבה הם מפרשים את דבר אלוהים. מסימני המחלה: היא גורמת לחולים להטיל ספק בעקרונות אמונתם, ובמקרים מסוימים אף מביאה לכך שהם מפנים לה עורף ונסוגים. המחלה הזאת אומנם אינה פוגעת ישירות באלה שאינם מאמינים, אבל היא מציבה בפניהם מכשול וגורמת להם לזלזל בדבר אלוהים.

מי שנוטל את התרופה חוכמתאל באופן קבוע מסוגל לפרש את דבר אלוהים כראוי, ולהאמין בו בידיעה שהוא מביא את האמת המוחלטת. כשאנשים שאינם מאמינים פוגשים מאמינים שקיבלו את החיסון, הם עומדים בפני אתגר אמיתי. ניצבות בפניהם שתי אפשרויות מנוגדות שההבדל ביניהן הוא חד וברור: להאמין לדבר אלוהים ולקבל את בשורת המשיח, או לזלזל בדבר אלוהים וללכת בדרכם שלהם.

חיידק החכמולוגיה

מאפיין נוסף של המחלה: היא גורמת למאמינים בישוע לייחס לכתבי הקודש משמעות שמבוססת על הדעות הרווחות בעולם. למשל, היכן בכתבי הקודש נאמר שהעולם קיים מיליארדי שנים? בבראשית פרק א' מתוארת בריאת העולם, ושם כתוב שהעולם נברא בשישה ימים. מן ההקשר ברור לנו שמדובר בימים רגילים בני 24 שעות.

למרות זאת, מאמינים רבים, וביניהם רועים ומורים, טוענים ש"יום" פירושו שנים רבות. הרעיון הזה חדר למוחם ממקורות חיצוניים, לא מהכתובים, והם מפרשים את הכתובים לאורו.

למרבה הצער, המחלה הזו הכתה בקהילות רבות שאימצו את התאוריה האבולוציונית רק משום שהיא מקובלת בעולם, וכעת הם משכנעים את עצמם שגם דבר אלוהים תומך בה.

אנשים שאינם מאמינים רואים קהילה כזאת כגוף שלא ממש מאמין לדבר אלוהים, אלא מנסה להתאים את הכתוב למציאות שאותה מייצגים המדענים והחברה. כך יוצא שהקהילה אינה מרוממת את כתבי הקודש ואת שם מחברם, ואיש אינו רוצה להקשיב לבשורה.

ילדיהם של המאמינים האלה לומדים שיש לפרש את כתבי הקודש לאור המציאות, ומסיקים מכך, בצדק, שדבר אלוהים אינו מציג אמת מוחלטת ושלמה. הם לומדים שכדי להבין את פרק א' בבראשית יש להיות חכמולוג, ולכן מתייחסים באותה דרך גם לשאר הספרים בכתובים. בסופו של דבר הם חדלים להתייחס לכתבי הקודש ברצינות, מורדים בדבר אלוהים ומתרחקים ממנו ומהקהילה. כך יוצא שחיידק החכמולוגיה הורג אותם.

אבל כאמור, יש תרופה. יש פתרון רב-עוצמה, שמוביל לישועה, לאמונה ולאמון מלא בדבר אלוהים.

התרופה – חוכמתאל

התרופה כרוכה בפירוש כתבי הקודש לאור ההקשר ההיסטורי והלשוני שלהם. מי שנוטל את התרופה הזאת מפרש את כתבי הקודש בהקשרם, בלי להתחכם. יש לפרש את כתבי הקודש על פי כוונתו המקורית של המחבר, ביום שבו הוא אמר או כתב את דברו.

למשל, כשבבראשית א' נאמר שהעולם נברא בשישה ימים, יש לבחון את ההקשר ואת השפה ששימשה את הכותב, וכך לקבוע מה הייתה כוונתו.

בכל מילון עברי-עברי ניתן למצוא מספר משמעויות למילה יום.

לפעמים יום מציין תקופה או אירוע מסוים, אבל בכל מקום שהמילה יום מופיעה לצד מספר, או בכל פעם שהיום מכיל לילה ויום (או ערב ובוקר), מדובר על יממה, על 24 שעות. לכן, מי שאינו נגוע בחיידק החכמולוגיה, יודע שהעולם נברא בשישה ימים בני 24 שעות.

כשהקהילה מלמדת את חבריה להתייחס לכתוב בדרך זו, כלומר לפרשו בהקשרו, היא בעצם מלמדת אותם להתייחס לדבר אלוהים ברצינות, ולהעריך את ההשקפות שרווחות בעולם לאור כתבי הקודש, ולא להפך. כשהמאמינים לומדים לפרש נכון את ספר בראשית, סביר להניח שהם יפרשו נכון גם את הספרים האחרים בכתבי הקודש. אמונתם תתבסס על אמת מוחלטת, והם יזהו כל סטייה קלה מעקרונות האמונה. הם לא יהיו כעלה נידף ברוח בכל פעם שהעולם ימציא תאוריה חדשה, אלא יעמדו איתן בכל מה שנוגע לאמת.

אם כך ינהגו המאמינים, אלה שאינם מאמינים יבחינו בכובד הראש שבו הקהילה מתייחסת לכתובים. היחס הזה מציב אתגר בפני הלא-מאמינים, ומאלץ אותם להשוות בין דבר אלוהים לבין הדעות שרווחות בעולם. לצורך זה רבים מהם קוראים את דבר אלוהים.

המפתח הוא הבחנה בין חכמולוגיה לבין חוכמת אל. ההבחנה הזו תקבע אם נהיה קהילה שמכריזה את הבשורה ביעילות, או שנהפוך חלילה לחסרי משמעות.

באיזה מפתח אתה משתמש?

שתי שיטות הפרשנות הן בעצם שני מפתחות. כל אחד מהם פותח דלת שונה וקובע לאיזה חדר ניכנס. על שתי הדלתות כתובות אותן מילים: דבר אלוהים, אבל בכל חדר מתייחסים למילים האלה בדרך שונה.

 

המפתח שעליו כתוב "חוכמת אל" פותח את דלת מספר 1

בחדר הזה מתייחסים לדבר אלוהים כלשונו, ורואים בו את הסמכות העליונה. דבר אלוהים הוא חוכמתו של הבורא. בחדר הזה בוחנים את המציאות לאור הכתוב. כשקוראים את בראשית א', מתייחסים לכל יום שבו נברא העולם כאל יום רגיל בן 24 שעות.

כשממשיכים לקרוא את כתבי הקודש, משתמשים באותה שיטת פרשנות, ולכן אין לבאי החדר הזה כל בעיה להאמין שישוע נולד לבתולה, שהרי כך כתוב. בהמשך מגלים הקוראים שישוע מת והוקם מהמתים ביום השלישי. מכיוון שזה דבר אלוהים, אין להם כל סיבה להטיל ספק בעובדות האלה. השיטה הזו מפתחת בהם אמונה חזקה וציפייה אמיתית להתגשמות הבטחותיו של אלוהים.

 

המפתח שעליו כתוב "חכמולוגיה" פותח את דלת מספר 2

בחדר הזה מפרשים את דבר אלוהים לאור רעיונות של אנשים ולאור תאוריות מדעיות וחברתיות. כשמתחילים לקרוא את בראשית א', מפרשים את המילה יום לאור תאוריית האבולוציה, ומחליטים שהמילה יום אינה מתייחסת ליום רגיל, וכי מדובר בתקופה הרבה יותר ארוכה. המשמעות של הכתוב נגזרת מן הדעות המקובלות בעולם, ומכיוון שבימינו מקובל לחשוב שהעולם קיים מיליארדי שנים, באי החדר הזה מגיעים למסקנה שהמילה יום חייבת לציין תקופה ארוכה.

הם ממשיכים לקרוא בעזרת אותה שיטת פרשנות, ולכן גם מטילים ספק שישוע נולד מבתולה, שהרי כל מדען מתחיל יודע שזה בלתי אפשרי. אחר כך הם מטילים ספק בתקומתו של ישוע, שהרי איש אינו יכול לקום מהמתים. כך הם מגיעים למסקנה שבעצם איננו יודעים מה אלוהים הבטיח, ולכן אין לנו כל סיבה לצפות שגם הבטחות אחרות שמתועדות בכתובים יתגשמו. גישה כזאת מערערת את אמונתם ומרוקנת אותה מכל תוכן.

רוצו לבית המרקחת וקנו את התרופה

למרבה הצער, קהילות רבות לקו במחלת החכמולוגיה. הן אוחזות בידיהן את המפתח לחדר הלא נכון. זו הסיבה שהשפעתה של קהילת המשיח דועכת, אמונתה מתערערת ועקרונות האמונה שלה הפכו לפשרנים.

ילדיו של אלוהים זקוקים לתרופה, והתרופה הזאת נמצאת בביתו של כל אחד מאתנו. עלינו לחזור ולהתייחס אל דבר אלוהים מתוך הכרה בכך שזהו דברו של בורא העולם. עלינו לזכור ש"כל הכתוב נכתב ברוח אלוהים" (טימ"ב ג' 16). אין כל סיבה שלא נאמין בכתוב כפשוטו.

 

עוד על שיטת הפרשנות הנכונה ניתן לקרוא בחוברת "פשוטו כמשמעו". ניתן להזמינה חינם מ"החותם", טלפקס': 9353115-08.

 

המאמר Eisegesis, A Genesis Virus

מתוך Creation 24(3)  June-August 2002