כוח המשיכה

מאת ד"ר דון ב' דה יונג

 

כשהראש חושב על אלוהים נופלים תמיד על הרגליים

 

כוח המשיכה הוא הכוח שגורם לנו להישאר על הקרקע. זהו אותו כוח שגורם לכדור הארץ לנוע סביב השמש. כוח המשיכה גורם לגשם לרדת ולמי הים לִגאוֹת. הכוח המסתורי הזה מרתק מדענים רבים, בעיקר משום שהוא מעניק יציבות לכדור הארץ. כיצד פועל כוח המשיכה אפילו בחלל, ובכלל, מאיפה הוא בא? המדע מתקשה למצוא הסברים לחוקי הטבע הבסיסיים, כי גם המדענים יודעים שחוקים אלו לא יכלו להתפתח בהדרגה (כפי שטוענים המדענים לגבי מוצא האדם). חוקים אלה היו חייבים להיות קיימים מאז ומתמיד. האמת היא שכוח המשיכה, כמו חוקים מורכבים אחרים, הוא עדות מכרעת לכך שאלוהים ברא את העולם.

מהו כוח המשיכה?

גלילאו, שחי בין השנים 1564-1642, טען שהתאוצה של גוף נופל אינה תלויה בגודלו. אייזק ניוטון (1642-1727) תיאר מאוחר יותר את כוח המשיכה. לדבריו, כל העצמים בעולם נמשכים זה אל זה. בסוף המאה ה-18 נמצאה שיטה מדויקת לחישוב כוח המשיכה. מעניין שאותם מדענים שהיו חלוצים בגילוי כוח המשיכה והגדרתו, הבינו היטב את המקור של הכוח הזה:

גלילאו אמר: "כתבי הקודש והטבע נוצרו על ידי אלוהים".

ניוטון אמר: "המערכת המופלאה הזו של המשיכה בין השמש למערכות הכוכבים ולכוכבי השביט תוכננה ומתקיימת על ידי גורם אינטליגנטי".

ניוטון אמר גם: "כשגיבשתי את העקרונות אודות מערכת השמש, חשבתי על ההשפעה של העקרונות על אמונתו של האדם באלוהים. אין דבר שמשמח אותי יותר מהעובדה שהעקרונות מעצימים אמונה זו".

ברוב ספרי המדע המודרניים כבר אי אפשר למצוא את הציטוטים האלה ושכמותם. הספרים מדברים על כוח המשיכה, אבל מתעלמים מהשאלה כיצד הוא נוצר.

לכוח המשיכה יש תכונות יחודיות:

1.      כוח המשיכה אינו משתנה עם הזמן. מדענים רבים חיפשו גורמים שמשנים את הכוח הזה, אבל ללא הצלחה. רבים סברו (ועדיין סוברים) שבעבר הרחוק היה כוח המשיכה חזק יותר, והוא שגרם למפץ הגדול ולמיקום הכוכבים בחלל. אבל כל הממצאים מעידים על כך שכוח המשיכה לא השתנה.

2.      כשמתעלמים מהחיכוך עם האוויר, גופים בגדלים שונים נופלים באותה מהירות.

3.      כוח המשיכה תמיד גורם להתקרבותם של גופים זה לזה, בניגוד לכוחות אחרים, כמו הכוח המגנטי, שלפעמים מקרבים ולפעמים מרחיקים. כוח המשיכה הוא בעצם הדבק שמחזיק את העולם. הוא האחראי לכך שהגלקסיות השונות לא יתרחקו זו מזו.

4.      אין דרך לעצור או לבטל את כוח המשיכה. עצם שנכנס בין שני עצמים אחרים אינו משנה במאומה את כוח המשיכה שביניהם. כלומר, אין כוח שמנוגד לכוח המשיכה. הרגשת חוסר המשקל שחווים בפרק השעשועים למשל, נובעת מתנועות נפילה רגעיות. האסטרונאוטים נראים חסרי משקל רק משום שהמשיכה שלהם לכדור הארץ מתאזנת על ידי כוחות צנטריפוגליים, שמקורם בגורמים אחרים.

5.      כוח המשיכה אינו תלוי בהרכב החומר, אלא רק במסה שלו ובמשקלו. על גושי זכוכית, עופרת, קרח ושעווה פועל אותו כוח משיכה - בתנאי שהמסה שלהם שווה.

6.      כוח המשיכה נחלש כשהמרחק גדל, אבל אין לו סוף. כוח המשיכה פועל בין כדור הארץ לירח, וגם בין גלקסיות שמרוחקות זו מזו מרחק של מיליוני שנות אור.

כוח המשיכה וכתבי הקודש

שני פסוקים מדברים על כוח המשיכה. שאול השליח כתב על המשיח: "הכול קיים בו" (קולוסים א' 17). משמעות המילה "קיים" ביוונית היא "להיות ביחד" או "להחזיק". המילה הזו שימשה כדי לתאר כד ש"מחזיק" את המים, ואינו נותן להם להתפזר. הבניין הדקדוקי ביוונית מציין פעולה מתמשכת, שהתחילה בעבר ועדיין נמשכת. כלומר ישוע גרם לכך שהכול יתקיים, והוא עדיין דואג לכך שכל דבר ישאר במקומו. כוח המשיכה הוא אחד הכוחות שיצר ישוע, בורא העולם. כוח זה קיים עד היום בלי פגם. תארו לכם מה היה קורה אילו הפסיק אלוהים לקיים את כוח המשיכה. כדור הארץ, הירח והכוכבים היו מתפוררים בִּן רגע.

באיגרת לעברים כתוב שהמשיח "נושא כול בדברו רב הגבורה" (א' 3). המילה "נושא" פירושה מקיים את הכול, גם את כוח המשיכה. המילה "נושא" אינה מתארת רק נשיאת משקל, אלא גם שליטה מלאה. ישוע שולט בכול ומקיים הכול בדברו רב הגבורה.

כוח המשיכה והמדע המודרני

המדע בימינו מכיר בארבעה כוחות עיקריים: הראשון הוא הכוח האלקטרומגנטי, שבעזרתו פועלים מנועים חשמליים, מקלטי הרדיו והטלוויזיה ומכשירים רבים נוספים. הכוח השני והכוח השלישי הם כוחות גרעיניים, שנוצרים בגרעין האטום. אחד מהם נחשב לחזק והשני לחלש. הכוח הרביעי הוא כוח המשיכה, שחלש פי 1040 מהכוח האלקטרומגנטי. בימיו של ניוטון, כוח המשיכה היה הכוח היחידי שהכירו המדענים. כוח המשיכה שולט על הכוחות האחרים כשמדובר בעצמים מן החלל (ראה תרשים מספר 2).

במשך השנים ניסו הפיזיקאים לאחד את ארבעת הכוחות ולמצוא קנה מידה אחד שייצג את כולם. ההצלחה הראשונה הושגה לפני כ-150 שנה, כשמדענים הצליחו לאחד כוח חשמלי וכוח מגנטי, ולבטא את שניהם בערך אחד שמייצג את הכוח האלקטרומגנטי. כוח המשיכה נותר לבדו. כדי לאחד את כוח המשיכה עם הכוחות האחרים חייבים לבטא אותו בערכים של גל וכמות (קוונט). אבל עד היום לא הצליחו המדענים להוכיח שכוח המשיכה נע בגלים, או שיש חלקיקים שנעים ויוצרים אותו. יתכן שלעולם לא תימָצא דרך לבטא את כל הכוחות בערך אחד. אולי משום שכמו הבריאה עצמה, כוח המשיכה נשגב מיכולת ההבנה שלנו.

מסקנה

כששואלים מדענים מדוע קיים כוח המשיכה, מדוע עצמים שונים נמשכים זה אל זה, רבים מהם טוענים שעל המדע לגלות איך קורים דברים שונים, ולא מדוע. הדבר מוכיח שחקר

 היקום אינו מושלם, ושלמדע אין תשובות ברורות לכל השאלות. כדי לגלות את האמת אודות היקום חייבים להבין שאלוהים ברא ומקיים אותו. הוא האחראי לכל חוקי הפיזיקה, וגם לכוח המשיכה.

המאמר Gravity

מתוך Institute for Creation Research, Impact no. 256

ניוטון האמין שישוע הוא המשיח ושכתבי הקודש הם דבר אלוהים. הוא כתב ספרים רבים על כתבי הקודש, ביחוד על הנבואות. יש אנשים שאומרים שדעתו נטרפה עליו אבל אין זה נכון, הוא היה למאמין בגיל צעיר. הוא כתב עבודה מקיפה שבה קרא תיגר על האתאיזם והגן בלהט על תיאור הבריאה כפי שהוא מופיע בספר בראשית. הוא האמין שהמבול באמת התרחש ושהיה כלל עולמי. ניוטון אמר: "כתבי הקודש נשגבים. אני מוצא את כתבי הקודש מהימנים יותר מכל חיבור היסטורי אחר".