היכן כל האנשים?

מאת דון באטן

 

כיצד יכלה אוכלוסיית העולם לגדול בתוך כ-4500 שנה ממשפחה אחת לשישה מיליארד איש? האומנם כל בני האדם שחיים כיום הינם צאצאיהם של בני נוח?

 

על כדור הארץ חיים כשישה מיליארד בני אדם! נשמע כמו מספר עצום, אבל האמת היא שכל בני האדם בעולם היו יכולים להיכנס לשטחה של אנגליה, ולכל אדם היה מרחב מחיה של עשרים מטרים מרובעים. לרבים מאתנו, שחיים בערים, נדמה שהעולם סובל מהתפוצצות אוכלוסין, אבל בעצם רוב שטחו של העולם אינו מאוכלס.

ובכל זאת רבים אינם מבינים כיצד יכלה אוכלוסיית העולם לגדול בתוך כ-4,500 שנה ממשפחה אחת (של נוח) לשישה מיליארד, ומניחים בשל כך שתיאור המבול אינו מהימן. אבל בדיקה של המספרים מראה שבהחלט הגיוני להאמין שכל בני האדם שחיים היום הם צאצאיהם של בני נוח. אילו היה העולם בן מיליוני שנים, ואילולא התרחש המבול, הייתה אוכלוסיית העולם גדולה פי כמה או שהייתה נכחדת לחלוטין.

אוכלוסייה גדלה בקצב מהיר. כשאוכלוסייה מסוימת מכפילה את עצמה, למשל מ-16 איש ל-32, נדמה שאין זה הרבה. אבל כשאוכלוסייה של שלושה מיליארד גדלה לשישה מיליארד, ההבדל הוא מאוד משמעותי, אלא שבשני המקרים ההתרבות נמשכת אותו זמן בדיוק משום ששיעור ההתרבות הוא זהה. הדבר דומה לריבית שמקבלים עבור השקעה. ככל שההשקעה גדלה, הרווח גדל למרות שהריבית זהה.

המחשה טובה של עיקרון זה ניתנת לנו על ידי סיפורו של ממציא השחמט. המלך הציע לו פרס, אבל במקום מטבע זהב ביקש הממציא גרגר אורז אחד, ודרש שבכל ריבוע על הלוח יכפילו את מספר הגרגרים שכבר יש לו. עבור הריבוע הראשון קיבל הממציא גרגר אחד. אחר כך החלה כמות הגרגרים שלו לגדול: 32,16,8,4,2,1.. כשהגיעו לריבוע העשירי היו לו 512 גרגרים. בריבוע העשרים למעלה מ-524 אלף, ובריבוע השלושים כמעט 537 מיליון! מספר הגרגרים בריבוע האחרון הוא כמעט 10 בחזקת 19, כלומר 1 ואחריו 19 אפסים. מספר הגרגרים הזה גדול ממספר גרגרי האורז שקיים בעולם בזמן נתון, ומייצג עושר רב מעושרו של כל מלך. כך קורה כשאוכלוסייה מסוימת גדלה בטור הנדסי (כל אוכלוסייה גדלה בטור הנדסי). כדי שאוכלוסיית בני האדם תגדל אין צורך בהגברת הילודה, הדבר קורה באופן טבעי.

מה גורם לאוכלוסייה לגדול?

אוכלוסייה גדלה כשמספר התינוקות שנולדים עולה על מספר המתים. קצב ההתרבות של בני האדם בעולם כיום הוא 1.7% בשנה (על פי אנציקלופדיית בריטניקה, מהדורת 2000). כלומר, לכל 100 מיליון איש נוספים 1.7 מיליון איש בשנה. במילים אחרות, בכל שנה עולה מספר הנולדים על מספר המתים בלמעלה ממאה מיליון איש.

רבים מניחים שהתפתחות הרפואה היא הגורם העיקרי לקצב ריבוי האוכלוסייה, אבל דווקא מדינות העולם השלישי, שבהן הרפואה אינה מתקדמת במיוחד, תורמות לריבוי האוכלוסייה יותר ממדינות עתירות טכנולוגיה.

במספר מדינות באפריקה ובדרום אמריקה גדלה האוכלוסייה בשיעור של 3% בשנה. בחלק מהמדינות המתקדמות שיעור הגידול הוא כחצי אחוז, ובמספר מדינות עשירות ישנו גידול שלילי במספר האנשים.

המעבר מחקלאות לתעשייה מילא תפקיד משמעותי בהאטת הגידול באוכלוסיית המדינות המתועשות. החקלאים נזקקו לילדים רבים כדי שיעזרו בעבודות בחווה ובשדות. כשבדקתי את שורשי משפחתי מצאתי שבאמצע המאה ה-19 היו במשפחתי 8-10 ילדים בכל בית אב. בתקופה ההיא עדיין לא ידעו לאבחן חיידקים ולטפל במחלות זיהומיות, ולא הומצאו חיסונים ותרופות אנטיביוטיות. האוכלוסייה באוסטרליה גדלה אז בכ- 4% בשנה.

במדינות המתועשות השפיעו תוכניות הפנסיה והפרישה על קצב ריבוי האוכלוסייה. הדבר גרם כנראה לכך שאנשים לא ראו צורך בילדים רבים כדי להבטיח את עצמם לעת זקנה. היום גם קל להחליט כמה ילדים להוליד, משום שאמצעי המניעה נפוצים ונגישים.

איזה שיעור של גידול אוכלוסין נדרש כדי להגיע בתוך 4,500 שנה משישה אנשים לשישה מיליארד?

די בחישוב פשוט כדי לענות על השאלה. כדי ששלושת הזוגות הצעירים שיצאו מהתיבה יהפכו לאוכלוסייה בת שישה מיליארד איש, קצב הריבוי היה צריך להיות 0.5% בשנה.

ברור שקצב הריבוי לא היה אחיד, ושהיו שנים של ריבוי איטי, כמו בימי הביניים באירופה. אבל לפי כתבי הקודש, האוכלוסייה שלאחר המבול גדלה במהירות. לשֵם היו חמישה בנים, לחָם ארבעה וליפת שבעה. אם נניח שלכל אחד מהם היו בנות כמספר הבנים, היו לכל אחד מהם 10.7 ילדים בממוצע. בדור הבא היו לשֵם 14 נכדים, לחָם 28 וליפת 23, וביחד 130 נכדים (ראה ברא' י'-י"א). הם בהחלט לקחו ברצינות את מצוות אלוהים: "פרו ורבו ומלאו את הארץ" (ברא' ט' 1).

בשני הדורות הראשונים שלאחר המבול נולדו בממוצע 8.53 ילדים לזוג. לפי בראשית י"א 10-24, הילד הראשון בכל משפחה נולד כשהאב היה בן שלושים בערך, ואם כך, דור אחד נמשך כארבעים שנה. כארבעה דורות לאחר המבול מנה העולם כ-3,000 איש - קצב ריבוי האוכלוסייה היה בשיעור של 3.7% בשנה.

אם נניח שבימיו של ישוע היו בעולם כ-300 מיליון איש (לפי אנציקלופדיית בריטניקה), הרי שנדרש ריבוי של 0.75% בשנה מאז ימי נוח כדי להגיע למספר כזה. בדורות הראשונים שלאחר המבול היה קצב הגידול רב בהרבה.

רק מקרה?

בשנת 1930, לפני השואה, חיו בעולם כ-18 מיליון יהודים. מספר כזה הצריך שיעור גידול ממוצע של 0.44% מאז ימי יעקב. השיעור שבו גדלה אוכלוסיית העולם כולו, מהמבול ועד ימינו, הוא 0.45%. האם רק במקרה שני המספרים האלה כל כך קרובים זה לזה, או שאולי אפשר להסיק מהם שהנתונים שקיימים בכתבי הקודש הם אמינים?

איך הייתה נראית אוכלוסיית העולם אילו בני אדם היו קיימים לפני מיליון שנה?

לפי תורת האבולוציה, בני האדם התפתחו מקופים לפני כמיליון שנה. אילו גדלה האוכלוסייה רק בשיעור של 0.01% לשנה, היו חיים היום בעולם 10 בחזקת 43 בני אדם (1 ואחריו 43 אפסים). אם נניח שמרחב המחיה של כל אדם הוא מטר מרובע אחד, ואם לאחר מכן היינו לוקחים כל ריבוע כזה ומגדילים אותו לשטחו של העולם כולו, היה לנו מקום ל-10 בחזקת 28 אנשים בלבד. חסידי האבולוציה טוענים שמחלות, רעב ומלחמות גרמו לכך שאוכלוסיית העולם לא תגדל לאורך כל התקופה. לדעתם, לאורך ההיסטוריה האדם היה כל הזמן על סף הכחדה. כמובן שצריך תמימות רבה כדי להאמין בכך.

היכן כל הגופות?

על פי תורת האבולוציה, תקופת האבן נמשכה כ-100,000 שנה. באותה תקופה, לדעתם, חיו בעולם בין מיליון לעשרה מיליון איש. מממצאים ארכאולוגיים ניתן ללמוד שאנשים נהגו לקבור את מתיהם בתוך מכלים. אילו חיו אז רק מיליון בני אדם, ואם נניח - כפי שתורת האבולוציה מניחה - שדור אחד נמשך אז כ-25 שנה, הרי שבתקופת האבן היו אמורים לקבור כארבעים מיליארד גופות. לאחר כ-100,000 שנה היינו מצפים לגלות את הגופות האלה, שהרי חסידי האבולוציה טוענים שגופות דינוזאורים למשל שרדו מיליוני שנים. אבל גם אילולא שרדו הגופות, היינו מצפים למצוא לפחות את כלי האבן שבתוכם אוכסנו.

האמת היא שכמות הגופות שנמצאו קטנה ותואמת יותר "תקופת אבן" בת מאות שנים, שהתרחשה כנראה מיד לאחר האירועים של מגדל בבל. קבוצות שונות השתמשו בכלי אבן לצורכי קבורה, מאחר שלא יכלו להשתמש בכלי מתכת חומר שלא היה קיים באזורים שאליהם הם הגיעו.

המהגרים שיצאו מאזור בבל, התמקמו כנראה במערות ובמקומות מסתור. הם היו חייבים להכין לעצמם כלים כדי לנהל את חיי היום-יום, וכדי לפתח חקלאות באמצעות החומרים שנמצאו בסביבתם.

 


המסקנה

כתבי הקודש מתארים במהימנות רבה את ההיסטוריה של העולם בכלל ואת תולדות האנושות בפרט. הם הרי דברוֹ של מי שיצר את הכול. על פי דבר אלוהים, העולם נהרס במבול וכל אוכלוסיית העולם מורכבת מצאצאיהם של אותם שלושה זוגות שיצאו מהתיבה והחלו למלא את הארץ. כשבוחנים את שיעור הגידול של האוכלוסייה, מגלים שהתיאור המקראי הגיוני ביותר.

 

המאמר Where are all the People?

מתוך Creation 23(3), June August- 2001

 

 

ב-1988 נאמד מספר התושבים בסין  ב-1.24 מיליארד איש. קצב הגידול השנתי של האוכלוסיה (לידות פחות מיתות) הוא 1.3%, כלומר מדי יום נוספים לאוכלוסיית סין 44,100 בני אדם (מתוך גינס שיאי עולם 2001).