מי ברא את אלוהים?

מאת קן האם

 

כולם מדברים על אבולוציה אף אחד לא מדבר על אמונה

אנחנו יכולים לדעת יותר ולהסביר את ההיגיון שבאמונה

 

בעולם שלנו קיימת הנחה שלכל דבר יש התחלה. חוקי הפיזיקה אומרים שגם מה שנראה לנו כבלתי משתנה, בעצם משתנה. למשל, השמש והכוכבים דועכים כל הזמן. בכל דקה השמש משתמשת בטונות של חומר בערה, ולכן ברור שהיא לא תשרוד לנצח. מכאן גם אפשר להסיק שיש לה התחלה. את אותם דברים ניתן לומר על היקום כולו.

לכן, כשאנחנו טוענים שאלוהים ברא את היקום, שואלים אותנו שאלה הגיונית-לכאורה: "מי ברא את אלוהים? מאיפה הוא הגיע?".

אבל כתבי הקודש מבהירים שאלוהים אינו נתון לזמן. הוא נצחי, אין לו התחלה ואין לו סוף. הוא גם יודע הכול ולחוכמתו אין גבול: "בטרם הרים יוּלָדוּ ותחולל ארץ ותבל, ומעולם עד עולם אתה אל" (תהילים צ' 2); "ברוך ה' אלוהי ישראל מן העולם ועד העולם" (תהילים ק"ו 48).

האם הטענה של כתבי הקודש הגיונית? האם המדע המודרני מסוגל לקבל רעיון כזה? ומניין לנו שבאמת קיים בורא חכם?

מהי חוכמה?

הארכאולוגים נרגשים בכל פעם שהם מוצאים כלי עבודה עתיק, משום שהכלי מעיד על החוכמה של יוצרו. הארכאולוגים מבינים שהכלי לא יצר את עצמו. איש לא היה מאמין שמצדה נוצרה בעקבות שנים של סחף אקראי. אף אדם לא היה מעלה על דעתו שדמויות הנשיאים החצובות באבן בהר הנשיאים בארצות הברית, נוצרו באופן טבעי, בלי התערבות של מתכנן ומבצע בעלי יכולת חשיבה. אין לנו כל בעיה להגיע למסקנות לגבי חוכמתם של אנשים על סמך מעשיהם.

אמרה ידועה אומרת שהשעון מעיד על השען. אבל מדענים רבים בימינו סבורים שהצמחים ובעלי החיים נוצרו במקרה, בתהליך אבולוציוני שאין מאחוריו יד מכוונת. הם מאמינים שהמוח האנושי, למשל, שאחראי על פיתוחם של כלי תחבורה, תעשייה, רפואה, חקר החלל ושאר תחומי המחקר, התפתח בלי כל תכנון חכם. האם זה הגיוני?

תכנון ביצורים חיים

ד"ר מיכאל דנטון, ביולוג שאינו מאמין בישוע, אמר: "אפילו המתוחכמות שבהמצאותינו המודרניות נראות גמלוניות לאור המורכבות והתחכום של המולקולות בגוף... אנחנו משלים את עצמנו כשאנחנו חושבים שמה שאנחנו יודעים היום הוא יותר מנתח קטן של מערכת ביולוגית מסודרת להפליא. למעשה, כל תגלית בתחום הביולוגיה רק חשפה מערכת מורכבת ומסובכת יותר".

פרופסור ריצ'רד דוקינס, תומך נלהב של תורת האבולוציה, אמר: "יש יצורים חיים כל כך יפים, שנראים כאילו הם נוצרו על פי תוכנית, ולכן קשה להניח שהם נוצרו ביד המקרה" (מתוך "השען העיוור", ר' דוקינס, 1986).

אם כן, גם אלה שכופרים בקיומו של אלוהים מודים שהכול נראה כאילו תוכנן בידי מישהו. אותנו, המשיחיים, התכנון הזה אינו מפתיע משום שהוא תואם את הנאמר בכתבי הקודש ואת האמונה שלנו בכך שהכול נברא בידי אלוהים. אבל למרות העדויות הברורות האלה, מדענים רבים דוחים את רעיון קיומו של בורא עולם. דוקינס אמר: "בניגוד למה שנראה, 'השען' של העולם הוא בעצם כוחות פיזיים עיוורים, אם כי הכוחות האלה נפרסים בסדר מסוים ופועלים בדרך מאוד מסוימת. שען אמיתי רואה את הנולד: הוא מתכנן את גלגלי השיניים, את הקפיצים ואת הקשר ביניהם, כשלנגד עיניו עומד תפקודם העתידי. לבררה הטבעית, לתהליך האוטומטי והעיוור שעליו דיבר דרווין, ושהיום אנחנו יודעים שהוא ההסבר לקיום החיים, אין תוכנית, אין חוכמה, אין כוונות עתידיות. הוא דומה לשען עיוור" (מתוך "השען העיוור", ר' דוקינס, 1986).

ברירה ותכנון

החיים בנויים על מידע תורשתי, הדי-אן-אי (D.N.A). לדעת דוקינס, מוטציות (שגיאות שמקורן בדי-אן- אי) והבררה הטבעית הן המנגנון שמייצר את המידע העצום עבור החיים.

הבררה הטבעית היא תהליך הגיוני שניתן לצפות בו, אבל התהליך הזה קיים רק לגבי מידע גנטי קיים, והוא אינו יוצר מידע גנטי חדש. האמת היא שהתהליך הזה מתאים למה שנאמר בכתבי הקודש. בספר בראשית מסופר שאלוהים יצר מיני בעלי חיים וצמחים שונים וכל מין התרבה גם בכמות וגם מבחינת הסוגים.

ניתן להבחין בתהליך הבררה הטבעית כשבוחנים את הסוגים השונים של בעלי החיים או צמחים מאותו מין. למשל, כלבי בר וזאבים התפתחו מאותו מין של בעל חיים.

אבל בתהליך הזה לא נוצר בעל חיים ממין אחר. לא נוצר בעל חיים עם מידע גנטי אחר. הגיוון הנוסף הוא רק תוצאה של סדר אחר שניתן למידע גנטי קיים. עוד לא קרה שבעל חיים ממין אחד התפתח מבעל חיים ממין אחר, עם מידע גנטי שונה מזה של הוריו.

כל עוד המידע הגנטי אינו משתנה, אי אפשר לראות בבררה הטבעית את המנגנון שגורם לאבולוציה. אומנם גם חסידי האבולוציה מאמינים בזה, אלא שהם טוענים שהמוטציות הן שמספקות בדרך כלשהי מידע גנטי חדש.

האם מוטציות אכן יכולות לייצר מידע חדש?

היום כבר ברור שהתשובה היא שלילית! ד"ר לי ספנטר, מדען ומרצה ידוע, כתב:

"בפרק זה אציג בפניכם דוגמאות שנחשבות כהוכחות לאבולוציה, ואוכיח שהמידע הגנטי לא גדל בתהליך שהתרחש-כביכול... לאורך כל שנותי כמדען, ובכל הספרות המדעית שקראתי, מעולם לא נתקלתי במוטציה שהוסיפה למידע הגנטי הקיים. להפך, כל המוטציות דווקא לקו בחסר בהשוואה למידע הגנטי של אבותיהם".

למדענים לא נותר אלא להודות שהמוטציות אינן מוסיפות למידע הגנטי הקיים, ושלכן הן אינן תורמות לאבולוציה שבה הם מאמינים.

מכונות קטנות

המדענים גילו שבתוך תא חי יש אלפי "מכונות ביוכימיות", שכל חלקיהן צריכים להתייצב במקום המתאים, אחרת התא לא יוכל לתפקד. פעולות פשוטות-לכאורה, כמו מוּדעוּת לאור ותרגום המידע לגלים חשמליים שעוברים בעצבים, הן בעצם פעולות מורכבות שדורשות תיאום מושלם בין החלקים השונים.

מכיוון שהחיים מתנהלים בעזרת "המכונות" האלה, לא מתקבל על הדעת שהחיים נוצרו באופן אקראי. ד"ר מיכאל בָהַה, מומחה לביוכימיה, כתב: "בכל תא קיימות מערכות מתוחכמות מאין כמותן. לכן עלינו להודות שחיים נוצרו על ידי מישהו שתכנן אותם מראש והגשים את תוכניתו. הרעיון אומנם מזעזע את המדע המודרני, משום שהתרגלנו לחשוב שהחיים נוצרו בעקבות תהליכים טבעיים פשוטים. אבל בכל דור היו זעזועים כאלה או אחרים, ואל לנו לחשוב שאנחנו פטורים מזעזועים משלנו".

ככל שמעמיקים לבחון את החיים, כך מגלים שהדברים מסובכים יותר ושאין כל אפשרות שהחיים נוצרו מאליהם. כדי ליצור חיים לא היה צורך רק במידע, אלא גם במנגנון כימי מסובך.

מידע והיכולת להבינו

עדיין יש כאלה שמתעקשים שהמנגנון שנדרש ליצירת התא החי הראשון התפתח באקראי. הם אומרים שאם נשלוף באקראי פתקים עם אותיות מתוך כובע, לעתים נוכל להרכיב מהאותיות מילים קצרות, כמו "כלב". במשך הזמן סביר להניח שנוכל ליצור מילים מורכבות יותר.

אבל מה תאמר המילה "כלב" לסיני או להולנדי? הנקודה היא שהאותיות הן חסרות כל משמעות אלמלא היה בנמצא מנגנון של שפה ותרגום כשהמילה הופיעה לראשונה.

לעומת זאת, בתא החי יש מנגנון כזה שמסוגל להבין את משמעות הסדר שקיים בדי-אן-אי מידע גנטי שאין לו מנגנון של שפה ותרגום שמאפשר להבינו, לא יועיל כלל, וגם מנגנון של שפה ותרגום בלי מולקולות של די-אן-אי לא יועיל.

האמת היא שהדברים מסובכים עוד יותר. הקוד שמאפשר להבין את הסדר שקיים בדי-אן- אי קיים גם הוא בדי-אן-אי כלומר, הקוד הגנטי צריך להיות מושלם, אחרת לא יהיו חיים כלל. הקוד הגנטי אינו יכול להתפתח בהדרגה.

האם המידע הגנטי יכול להיווצר מאין?

ד"ר וורנר גיט, מנהל המכון הגרמני לפיזיקה ולטכנולוגיה, הבהיר שלפחות בדבר אחד אנחנו יכולים להיות בטוחים: מידע מסודר אינו יכול להיווצר במקרה מתוך חוסר מידע או מתוך חוסר סדר. מידע חדש נוצר רק מתוך מידע קיים שגדול ממנו. אם כך, כדי ליצור מידע חדש יש צורך במישהו חכם שיצור אותו.

ד"ר גיט הוסיף: "מערכת מידע היא תמיד תוצאה של מחשבה. לא ידוע לנו אפילו על מקרה אחד או על חוק טבע אחד המוכיח שמידע חדש נוצר בלי מחשבה ובלי תכנון. דבר זה נכון גם לגבי תהליכים פיזיים".

מהו מקור המידע?

אם כך, המידע הרב שקיים בכל יצור חי חייב לבוא ממישהו חכם מאתנו. המדענים טוענים שכל מידע נוצר ממאגר מידע גדול יותר, שכבר היה קיים, ושנוצר ממידע קדום עוד יותר וכך הלאה. הם ימשיכו כך עד אין קץ, אלא אם כן...

אלא אם כן הם יודו שיש מקור מידע חכם מאתנו, ובעל ידע רב מאתנו. אבל זה בדיוק מה שאומרים כתבי הקודש: "בראשית ברא אלוהים...". אלוהים הוא נצחי, ואינו כפוף למגבלות של זמן, מרחב, מידע או כל דבר אחר.

אלוהים הוא מקור המידע שממנו התחיל הכול. איזו מהתאוריות הגיונית יותר? זו שאומרת שמאז ומעולם היה קיים חומר, שבאקראי, בלי כל מחשבה מראש ובניגוד לכל חוקי המדע יצר מאליו מאגר מידע וחיים, או זו שטוענת שמאז ומעולם קיים מישהו חכם ושהוא המקור של כל הדברים החיים?

התשובה ברורה מאליה. מדוע מדענים מוכשרים מסרבים לקבל את האפשרות ההגיונית ומעדיפים על פניה את המוזרה יותר?

ד"ר מיכאל בהה מסביר: "אנשים רבים, וביניהם מדענים מכובדים, פשוט אינם רוצים לחשוב שקיים משהו מעבר לטבע. הם אינם מעוניינים בקיומו של מישהו על טבעי שמתערב בטבע. במילים אחרות: הם מחויבים לתפיסה הפילוסופית שלהם עצמם לגבי מוצא החיים, יותר מאשר לממצאים המדעיים שהם עצמם הגיעו אליהם. התופעה הזו כרוכה לעתים בהתנהגות מוזרה מצדם".

זהו עיקר הבעיה: אם יש אלוהים ואם הוא ברא אותנו, הרי שאנחנו שייכים לו. אם כך, יש לו זכות לחוקק את החוקים שעל פיהם עלינו לנהל את חיינו. כתבי הקודש מסבירים שמאז החטא הראשון, אנחנו מורדים באלוהים שברא אותנו. בגלל החטא והמרד, הגוף שלנו כפוף למוות, אם כי נמשיך לחיות גם אחרי שגופנו ימות, בנוכחות אלוהים או במנותק ממנו.

החדשות הטובות הן שאותו אלוהים שברא את העולם גם מאפשר לנו לחיות במחיצתו, אם רק נאמין בו ובמותו המכפר של ישוע המשיח.

אז מי ברא את אלוהים?

אלוהים היה קיים מאז ומתמיד. הוא נצחי. אלוהים לא נברא. הוא קיים מעצמו. אלוהים אינו כפוף לזמן, למעשה הוא ברא את הזמן.

מניין לנו שזה נכון? קודם כול, משום שההסבר הזה הוא הגיוני ומשום שאלוהים נתן לנו אמונה. אלוהים אמר: "בלי אמונה אי אפשר להיות רצוי לאלוהים, כי כל הקרב אל אלוהים צריך להאמין שהוא קיים" (עברים י"א 6).

כאמור, מדובר באמונה, אם כי לא באמונה עיוורת. דווקא אמונה באבולוציה היא עיוורת, מכיוון שהיא מבוססת על דברים שמנוגדים לכל חוקי המדע.

האמונה המשיחית אינה עיוורת, היא הגיונית ואמיתית. לכן כתבי הקודש אומרים שלמי שאינו מאמין באלוהים אין כל תירוץ להישען עליו.

"עצמותו הנעלמת [של אלוהים], היא כוחו הנצחי ואלוהותו, נראית בבירור מאז בריאת העולם בהיותה נתפסת בשכל באמצעות הדברים שנבראו. לכן אין להם (לאלה שאינם מאמינים) במה להצטדק" (רומים א' 20).

 

המאמר ?How Would You Answer

מתוך Creation 20 (3)  June-August 1998

 

במובן מסוים השבח הגדול ביותר לאלוהים הוא הכחשתו על ידי האתאיסט החושב שהבריאה היא כל כך מושלמת עד שאינה זקוקה לבורא (מארסל פרוסט)