עומד זקוף

מאת יונתן צרפתי

 

שורה ראשונה: מה הקשר בין גב עקום לבריאה? לפרופסור פורטר התשובה ברורה

 

ריצ'רד פורטר היה פרופסור לניתוחים אורטופדיים באוניברסיטת אברדין שבסקוטלנד, בין השנים 1990-1995.

בין השנים 1995-1997 הוא ניהל את מחלקת החינוך וההכשרה באוניברסיטה המלכותית למנתחים שבאדינבורו. במשך השנים פרסם למעלה מ-120 מאמרים בכתבי עת יוקרתיים. יותר ממחצית מהם עסקו בליקויים בעמוד השדרה. הוא כתב חמישה ספרים, ולמעלה משלושים פרקים שנכללו בספרים של עמיתים למקצוע. בשנת 2001 הוא קיבל תואר כבוד מאוניברסיטת אדינבורו, כהוקרה על מחקרו בנושא היצָרות עמוד השדרה, ובתואר נוסף על מחקרו בנושא עקמומיות כף הרגל. לפני כחמש שנים הוא פרש לגמלאות, אבל עדיין עוסק במחקר ובכתיבה.

מחויבות למשיח

הדבר החשוב ביותר בעיני פרופסור פורטר הוא אמונתו:

"המסע הרוחני שלי החל כשהורַי הסבירו לי שהדבר החשוב ביותר הוא הקשר עם אלוהים. בגיל 11 חזרתי בתשובה. היה זה האירוע החשוב ביותר בחיי. המטרה העיקרית שלי היא להפציר באנשים לפנות אל ישוע, ולבקש מאלוהים שיוליד אותם מחדש.

"הנס המופלא שאלוהים חולל  כשישוע לבש בשר ובא לשכון בינינו, כשמרים הרתה לרוח הקודש, כשישוע קם מהמתים – בהכרח יוצרים הבדל משמעותי בדפוסי החשיבה של המשיחי לעומת אלה של מי שאינו משיחי".

כששאלתי את הפרופסור אודות ספר בראשית, הוא אמר: "העובדה שאלוהים אוהב אותנו והתגלה לנו בישוע המשיח, בדיוק כפי שהבטיח, מחזקת את אמונתי בכך שגם תיאור בריאת העולם התרחש על פי הכתוב. כך הרי ישוע ראה את הבריאה (מתי י"ט 3-6; מרק' י' 6-9)".

דווקא לאור הצלחתו בתחום המדע והרפואה פרופסור פורטר מחייך לעצמו כשעמיתיו טוענים שמדענים מכובדים אינם מאמינים שהעולם נברא על ידי אלוהים. מדענים שתומכים באבולוציה טוענים שאם יש מדענים שמאמינים בבריאה, הם מסתמכים על עקרונות האבולוציה כדי להוכיח את טענותיהם. אבל ריצ'רד פורטר אינו מסכים: "ההפך הוא הנכון. מי שיוצא מנקודת הנחה שאלוהים יצר יקום על פי תוכנית, שואל שאלות שחסידי האבולוציה לא ישאלו לעולם. בבסיסו של כל מחקר טוב עומדות השאלות הנכונות".

כאבי גב ואבולוציה

פרופסור פורטר טוען  שתאוריית האבולוציה דווקא פוגעת במחקר המדעי:

"למשל, עקמומיות בחוליית המותניים שבעמוד השדרה – תופעה שנקראת לורדוזיס – נחשבת בעיני חסידי האבולוציה לבעיה התפתחותית. לדעתם, האדם החל ללכת זקוף רק לאחרונה, ועמוד השדרה עדיין לא התפתח במידה מספקת כדי להתאים לשינוי. מכיוון שהם יוצאים מנקודת מוצא שגויה, אין פלא שהטיפול שלהם בבעיה שגוי גם כן ואינו מועיל במידה רבה".

נקודת המוצא של מי שמאמין בבריאה היא שונה:

"אני מתחיל ממקום אחר. על סמך הידע שלי באנטומיה ובפיזיולוגיה, ועל סמך ההיכרות שלי עם אלוהים, אני יודע שכל איבר שאלוהים ברא מתאים בדיוק לתפקוד המיועד לו. לכן אפשר לומר בבטחה שמבנה עמוד השדרה תואם את יעודו. אלוהים ברא עמוד שדרה נפלא. למי שמבין את זה יש יתרון כשהוא מבקש ללמוד כיצד פועל עמוד השדרה.

"כשבוחנים את עקמומיות עמוד השדרה, מגלים שיש לה סיבה טובה. כמו קשת שמחזקת גשרים, כך הקשת, או העקמומיות שבעמוד השדרה, מוסיפה חוסן. בזכות הקשת בחוליות המותניים האדם מסוגל לשאת משקל רב יותר. לכן ברור שכאשר מטפלים בכאבי גב יש לשמור על יציבה זקופה בעזרת תרגילים שמחזקים את הקשת, וכך מועילים נגד כאבי הגב".

עמוד שדרה מצוין

כמומחה לעמוד שדרה מוסיף פרופסור פורטר:

"בנאום שנשאתי באוניברסיטת אברדין אודות 'האדם הזקוף', ניסיתי להסביר כיצד עמוד השדרה משלב בצורה מושלמת מבנה ותפקוד. עמוד השדרה נפגע כשאנחנו מזניחים אותו, מעמיסים עליו משקל רב מדי או כשהוא סופג חבטה. כמו שיצרני חומרי בניין משתדלים ליצור חומרים קלים וחזקים, כך בין חוליות עמוד השדרה יש מין רשת, או מבנה נקבובי, שמוקף בעצם רכה. כזה היה מבנה עמוד השדרה מאז הבריאה.

"ככל שבודקים נמוך יותר את עמוד השדרה, כך גדל חתך הרוחב של החוליות, כלומר חוליות הגב התחתון גדולות יותר, משום שכשהגוף זקוף, יש עומס רב יותר על החלק התחתון של עמוד השדרה. בחלק התחתון אין חוליות רבות יותר, הן פשוט גדולות יותר. לעומת זאת, אצל בעלי חיים שהולכים על ארבע, חתך הרוחב של חוליות עמוד השדרה שווה פחות או יותר, משום שעל כולן מוטל עומס זהה. המבנה מתאים לתפקוד הנדרש. אילו צדקו חסידי האבולוציה, הטוענים שבני האדם החלו ללכת זקוף רק לאחרונה, עמוד השדרה שלנו היה דומה לזה של ההולכים על ארבע, אבל אין הדבר כך.

"מומחים לתחבורה פיתחו צמיגים במבנה מיוחד כדי ליצור חיכוך מתאים עם הכביש. אלוהים פיתח את הדיסק שנמצא בין חוליות עמוד השדרה כדי לספק לנו את הגמישות המתאימה. המבנה המיוחד הופך את הדיסק לחזק יותר מעצמות עמוד השדרה. מי שבוחן את מבנה גוף האדם ואת תפקודו, אין לו בררה אלא להתפלא. הוא דומה למי שרואה יצירה מופלאה שחתימתו של היוצר מתנוססת עליה".

תרומת תומכי האבולוציה לעולם הרפואה

פרופסור פורטר אינו המדען היחיד שתורם למדע הרפואה ושמאמין שאלוהים ברא את העולם. הוא מספר על אחד מידידיו, פתולוג במקצועו:

"דניס בורקיט הוא חוקר מטבעו. בשנים שבהן עבד באפריקה כמנתח, הוא שם לב שבמרכז אפריקה ובמזרחה יש חולים רבים בסרטן בבלוטת הלימפה. בעזרת תקציב דל, שלא עלה על חמישים לירות סטרלינג (כ-350 שקלים), הוא ביקר בבתי חולים ומיפה את האזורים שבהם התפרצה המחלה. כך הוא הגיע למסקנה שהגידול נוצר בגלל וירוס שמועבר על ידי יתושים. הייתה זו הפעם הראשונה שמצאו קשר בין וירוס לבין גידול. מאז נקראת המחלה על שמו של בורקיט.

"דניס זכה בשבחים על מציאת קשר בין מחלות קטלניות שנפוצות בעולם המערבי לבין מחסור בסיבים במזון. הוא אחראי יותר מכל אדם אחר לדיאטות עתירות הסיבים שנהוגות בימינו. דניס היה משיחי, שהאמין בדבר אלוהים ולכן האמין גם לסיפור הבריאה".

גיל כדור הארץ

משיחיים רבים מאמינים בתיאור הבריאה, אבל רבים מהם מהססים באשר ללוח הזמנים. פרופסור פורטר מסביר:

"כשאנחנו מתבוננים בחקר היקום ובחקר הביולוגיה, ונדמה לנו שלעתים הממצאים אינם תואמים את הנאמר בספר בראשית, עלינו לזכור שיש הנחות יסוד רבות. אם נמשיך להתעמק וללמוד את הממצאים, נגלה שאלוהים ברא הכול כפי שאמר.

"מדענים שונים בוחנים את אותם ממצאים ביולוגיים, גאולוגיים או קוסמִיים, ומגיעים למסקנות שונות. מי שתומך באבולוציה יגיע למסקנות מסוימות משום שהוא אינו לוקח בחשבון את האפשרות שכדור הארץ אינו בן מיליארדי שנים.

"אני שמח לגלות שמספר רב והולך של מדענים מזדהים עם הכתוב בספר בראשית. למרות שרק מעטים עוסקים במחקר בתחום מוצָא העולם, טוב לקרוא אודות מחקרים ומודלים שמחזקים את העמדה של בראשית פרק א'. למרות שעוד ארוכה הדרך לפנינו, יש מדענים רבים שמאמינים שאלוהים ברא את העולם ושואלים את השאלות הנכונות. במקום שבו חסידי האבולוציה אינם מוכנים לשאול, משום שהם פוסלים על הסף אפשרויות מסוימות, תומכי הבריאה ממשיכים לשאול ולחשוב ולהגיע לתשובות הנכונות.

"אי ההסכמות בין תורת הבריאה לאבולוציה נובעות מתפיסה שונה לגבי גילו של כדור הארץ. החשש שלי הוא שהבעיה עמוקה יותר מגיל כדור הארץ, והיא קשורה גם למסקנות של תומכי האבולוציה, שמבוססות על הנחת יסוד שגויה שלפיה אין אלוהים".

המלצה לסטודנטים

כשעבד באוניברסיטת אברדין, עמד פורטר בראש קבוצת מחקר פורייה, ונהנה לסייע לסטודנטים הצעירים בימיהם הראשונים כמנתחים. על כך הוא מספר:

"אנחנו זקוקים לצעירים רבים שאוהבים את אלוהים, ושרוצים לפתח קריירה בתחומי המדע ובביולוגיה. הם יגלו שמחשבותיו של אלוהים, שתואמות בשלמות את דברו, עומדות מאחורי כל ממצא מדעי בעולם. בכל דבר ניתן למצוא את טביעת האצבע של הבורא. זמן רב מדי הטילה תורתו של דרווין צל על הביטחון בדבר אלוהים, על תקוות הישועה, שהיא מנת חלקו של כל מי שמאמין במשיח".

משפחה

משפחתו של פרופסור פורטר מאוד יקרה בעיניו. לו ולכריסטין אשתו יש ארבעה בנים בוגרים ותשעה נכדים. כל ילדיהם מאמינים בישוע. שניים מהם עוסקים ברפואה ובמדע, והשניים האחרים משרתים את אלוהים כרועי קהילה. פורטר אומר:

"רעייתי ואני מודים לאלוהים על ילדינו. אין זה חשוב בעינינו אם הם רופאים או רועים, העיקר שהם משרתים את אלוהים בכל מקום שבו הם נמצאים".

 

המאמר Standing upright for Creation

מתוך Creation 25(1), December 2002-February 2003